Dėl ko verkia kūdikis
Jeigu naujagimis labai dažnai verkia
Ką tai reiškia. Jeigu auginate pirmą kūdikį, šis klausimas jus ypač jaudina. Vaikas auga, ir jūs vis daugiau įgyjate patyrimo. Jau galite iš verksmo spręsti, ko jam reikia; be to, jam pačiam vis mažiau būna priežasčių verkti.
Išgirdusios kūdikį verkiant, jūs galvojate: „Ar tik jis nealkanas? Ar neserga? Gal šlapias? Gal skauda pilvelį ar jis tiesiog įnoriauja?" Tėvai užmiršta svarbiausią verkimo priežastį — nuovargį. Į kitus minėtus klausimus lengva atsakyti.
Tačiau ne visada galima paaiškinti, dėl ko kūdikis verkia. Po 2 savaičių naujagimiams, ypač pirmagimiams, kasdien užeina verksmo periodai, kuriuos gali vadinti kaip nori, bet paaiškinti labai sunku. Jeigu kūdikis reguliariai verkia tuo pačiu laiku antroje dienos pusėje arba vakare, tikriausiai jį kankina kolikos (pilvuką skauda, pučia, yra dujų) arba užėjo irzlaus verkimo periodas (jeigu pilvuko nepučia). Apie kūdikį, verkiantį ir dieną, ir naktį, sakome, kad jis — neramus vaikas. Jeigu jis be galo irzlus, sakome, jog kūdikis nepaprastai jautrus. Tačiau mes nežinome, kodėl naujagimiai įvairiai elgiasi. Tik žinome, jog toks elgesys jiems būdingas ir kad palaipsniui jis praeina iki 3 mėnesio. Galimas daiktas, jog visi tie elgesio tipai — tos pačios būklės variacijos. Galima tik apytikriai spręsti, kad pirmaisiais trim mėnesiais netobula vaiko nervų bei virškinimo sistema prisitaiko prie išorinio pasaulio. Vieniems vaikams šis procesas praeina lengvai, kitiems — sunkiai.
Svarbiausia, atsiminkite, jog nuolatinis verkimas pirmomis savaitėmis po gimimo — laikinas reiškinys ir ne ligos požymis.
Alkis. Tiek maitindamos kūdikį pagal gana griežtą grafiką, tiek ir „pagal poreikį", greitai sužinote, kada jis būna labai alkanas, o kada tik anksti nubunda. Jeigu per praėjusį maitinimą kūdikis išgėrė visai nedaug pieno ir nubudo 2 valandomis anksčiau, negu reikia, tai tikriausiai jis verkia valgyti. Bet nebūtinai. Dažnai kūdikis išgeria gerokai mažiau pieno, negu paprastai, ir išmiega visas 4 valandas iki kito maitinimo.
Jeigu kūdikis išgėrė įprastą pieno porciją ir po 2 valandų nubudęs verkia, tai labai abejotina, kad jis yra alkanas. (Jeigu jis nubudęs rėkia, praėjus valandai po paskutinio maitinimo labiausiai tikėtina, kad pilvuką pučia dujos.) Nubudusį po 2,5 — 3 valandų kūdikį pamėginkite pirmiausia pamaitinti.
Kai kūdikis verkia iš alkio, maitinanti krūtimi motina pirmiausia galvoja, jog ji turi per mažai pieno, o maitinanti dirbtiniu būdu,— kad jam nepakanka karvės pieno. Tačiau tai neįvyksta netikėtai, per vieną dieną, Paprastai kūdikis keletą dienų išgeria visą pieną ir burnele ieško dar. Jis pradeda verkti, nubudęs truputį anksčiau, negu paprastai. Dažniausiai kūdikis pradeda rėkti iš alkio tuoj pat po maitinimo tik tada, kai jis keletą dienų kitam maitinimui nubusdavo truputi anksčiau. Atitinkamai augant kūdikio maisto poreikiams ir krūtyse atsiranda daugiau pieno. Kuo krūtis labiau ir dažniau ištuštinama, tuo joje daugiau pasigamina pieno. Aišku, trumpam pieno krūtyse gali staiga sumažėti, užgriuvus rūpesčiams, pavargus.
insertNorėčiau apibendrinti tai, ką anksčiau pasakiau. Jeigu kūdikis klykia 15 minučių ar ilgiau ir jeigu nuo paskutinio maitinimo praėjo daugiau ar net mažiau kaip 2 valandos, o per ankstesnį maitinimą kūdikis išgėrė visai mažai pieno, pamaitinkite jį. Jeigu jis užmigs patenkintas, vadinasi, jūs atspėjote jo norą. Jeigu jis pravirko, praėjus mažiau kaip 2 valandoms, kai per paskutinį maitinimą išgėrė įprastą pieno porciją, tai vargu ar jis verkia iš alkio. Leiskite jam paverkti 15—20 minučių, jeigu galite iškęsti. Pamėginkite nuraminti jį čiulptuku. O jeigu jis vis labiau verkia, pamaitinkite. Tai nepakenks. (Nepradėkite maitinti kūdikio dirbtiniu būdu, kai tik pasirodys, jog jums sumažėjo pieno. Jeigu jis verkia iš alkio, vis tiek duokite jam krūtį.)
Gal serga? Dažniausiai kūdikystėje vaikai serga peršalimo ir žarnyno ligomis. Jų požymiai žinomi: sloga, kosulys ir skystos išmatos. Kitos ligos pasitaiko nepaprastai retai. Jeigu jūsų kūdikis ne tik verkia, bet ir neįprastai atrodo, pamatuokite jam temperatūrą ir kreipkitės į gydytoją.
Gal kūdikis verkia dėl to, kad yra šlapias ar nešvarus? Tik kai kurie vaikai pradeda verkti, kai sušlampa ar susiteršia vystyklai. Dauguma vaikų dėl to ramūs. Tačiau nepakenks, jeigu pravirkusį kūdikį dar kartą pervystysite.
Gal skauda pilvuką? Pamėginkite padėti kūdikiui atsirūgti, net jeigu jis jau raugėjo.
Gal išpaikęs? Išpaikimą galima įtarti, kai kūdikis sulaukia 3 mėnesių. Nė kiek neabejoju, kad per pirmą mėnesį kūdikis dar nespėjo išpaikti.
Nuvargo? Jeigu kūdikis labai ilgai budi (nemiega) arba jeigu jis ilgai būna tarp nepažįstamų žmonių ar nepažįstamoje vietoje, arba jeigu tėvai per ilgai su juo žaidžia, visa tai gali pertempti jo nervų sistemą ir jį sudirginti. Užuot taip nuvargęs greitai užmigtų, jis niekaip negali sudėti akių. Jeigu tėvai ar nepažįstami žmonės stengsis kūdikį nuraminti ir toliau su juo žaisdami bei kalbėdami, tai tik pablogins reikalą.
Kai kurie vaikai jau yra tokie, jog niekaip negali ramiai užmigti. Jie į kiekvieno budėjimo (nemiegojimo) periodo pabaigą taip nuvargsta, kad jų nervų sistema įsitempia ir sudaro savotišką barjerą. Kad galėtų užmigti, jie pirma turi nugalėti šį barjerą. Tokiems vaikams verkti tiesiog būtina. Kai kurie vaikai iš pradžių klykia, rėkia, o paskui arba staiga, arba pamažu nutilsta ir užmiega.
Taigi, jeigu jūsų kūdikis verkia, baigiantis budėjimo periodui po maitinimo, tai pirmiausia pagalvokite, kad jis nuvargo, ir paguldykite jį į lovą. Tegul jis paverkia 15—30 minučių, jeigu jam tai būtina. Vieni vaikai užmiega geriau, lovelėje palikti vieni; prie to reikia pratinti visus vaikus. O kiti vaikai greičiau nusiramina, kai juos ramiai supa vežimėlyje arba jų lovelę (jei ji su ratais) stumdo pirmyn ir atgal, arba nešioja juos ant rankų, geriau užtemdytame kambaryje. Galima retkarčiais taip padėti kūdikiui užmigti, kai jis labai nuvargsta, bet ne diena dienon. Kūdikis gali priprasti prie tokio migdymo ir nenorės nesupamas užmigti, o tai anksčiau ar vėliau jus pradės nervinti.
insert