Vaikų ir kūdikių viduriavimas
Pirmuosius dvejus metus vaiko žarnynas yra labai jautrus. Jis sutrinka, veikiamas ne tik žarnyno ligas (tokias kaip suaugusiųjų), bet ir persišaldymo ligas sukeliančių bakterijų ir net tų bakterijų, kurios nedaro jokios įtakos vyresniems vaikams bei suaugusiems. Vienos ar dviejų rūšių daržovės taip pat kai kuriems vaikams gali sukelti viduriavimą. Štai kodėl mes saugome vaikus nuo infekcijų, rūpestingai sterilizuojame pieną, laipsniškai keičiame jų maisto sudėtį ir labai atsargiai, po truputį, duodame naujų rūšių maistą.
Jeigu vaiko išmatos visą laiką buvo normalios ir staiga pasidarė skystos, matyt, į jo žarnyną pateko infekcija. Paprastai įvyksta ir kitų pakitimų: vaikas dažniau tuštinasi, išmatos dažnai būna žalsvokos, pasikeičia jų kvapas.
Paprastai vaikams virškinimas sutrinka lengvai ir greitai pagydomas, jeigu laiku susigriebiama. Virškinimo sutrikimą reikia laikyti sunkiu, jeigu yra nors vienas iš šių požymių: vandeningos išmatos, jose yra gleivių ar kraujo, vėmimas, temperatūra aukštesnė kaip 38 °C, jeigu vaikas atrodo išsekęs arba jam po akimis yra pilki ratilai. Net jeigu vaikas ir nelabai viduriuoja, reikia kreiptis į gydytoją, nes kuo anksčiau pradedama gydyti, tuo greičiau pasveikstama. Pastebėjus bent vieną sunkaus virškinimo sutrikimo požymių, gyvybiškai svarbu tučtuojau iškviesti gydytoją ar vaiką nuvežti į artimiausią ligoninę, net jeigu ji toli.
Skubi pagalba nelabai viduriuojančiam vaikui. Paprastai praeis keletas valandų, kol gausite gydytojo patarimą. Yra šeimų, gyvenančių užkampyje, iš kurio sunku pasiekti gydytoją. Todėl žemiau duodama patarimų, kaip teikti skubią pagalbą. Tačiau tai nereiškia, kad motina turi pati gydyti vaiką nuo viduriavimo, jeigu ji turi galimybę pasitarti su gydytoju.
Jeigu kūdikis maitinamas tik krūtimi, jį ir toliau reikia taip maitinti. Kuo mažiau jis iščiulpia pieno, tuo jam geriau. Jeigu jau papildomai maitinate kūdikį, tai, kol pasitarsite su gydytoju arba kol jis nenustos viduriuoti, neduokite jam kieto maisto. Motinos pienas labai padeda, sergant įvairios rūšies viduriavimu.
Jeigu kūdikis maitinamas dirbtiniu būdu, tai iki pasikonsultuosite su gydytoju, praskieskite jam pieną pusiau su vandeniu. Dar geriau praskiesti ne paprastą, o liesą pieną. Tegul kūdikis jo geria kiek galint mažiau, kad tik nebūtų alkanas. Jeigu maitinamas praskiestu pienu kūdikis badauja, maitinkite jį dažniau. Jeigu jums reikia ir toliau pačiai gydyti kūdikį, tai stenkitės jį maitinti praskiestu pienu tol, kol viduriai pasidarys normalūs ar beveik normalūs visą dieną ir kol jis paprašys valgyti. Jeigu tokių požymių nematyti, veikiausiai jis dar serga ir bus saugiau nedidinti jam pieno porcijos. Jeigu lengvas suviduriavimas per 2—3 dienas nepraeina, laikykite jį sunkesniu ir būtinai pasistenkite parodyti kūdikį gydytojui.
Maitinamam ne tik pienu, bet ir kietu maistu kūdikiui neduokite nieko kieto tol, kol nepasitarsite su gydytoju arba kol viduriai nesunormalės. Jeigu kūdikiui sumažėjo apetitas arba jeigu po dienos nesumažėjo viduriavimas, praskieskite pieną. Kai kūdikis pasveiks, iš pradžių duokite nepraskiesto pieno, o paskui vėl pradėkite duoti kieto maisto, tačiau ne viską iš karto, o po vieną rūšį kiekvieną dieną tokia tvarka: 1) patiekalai, į kurių sudėtį įeina želatina; 2) kietas obuolys ir apelsinų sultys; 3) mėsa ir kiaušiniai; 4) košės; 5) daržovės; 6) bulvės ir kiti produktai, turintys krakmolo; 7) vaisiai. Sunormalėjus virškinimui, kieto maisto pradėkite duoti po truputį: pirmą dieną tik 1/3 įprastos porcijos, antrą dieną — 2/3, o trečią dieną — visą porciją. Tuo metu į kūdikio racioną nereikia įtraukti naujų rūšių maisto.
insert