Vaisiai kūdikiams
Paprastai vaisiai įtraukiami į valgiaraštį tada, kai vaikas kelias savaites jau valgo košes. Tačiau kai kurie gydytojai pataria jų duoti pirmiau, nes vaikams vaisiai dažniausiai patinka.
Pirmuosius 6—8 mėnesius visi vaisiai, išskyrus bananus, vaikams duodami virti (vaisius reikia virti nedideliame kiekyje vandens). Paprastai vaikams duodama obuolių, persikų, kriaušių, abrikosų, džiovintų slyvų, ananasų ir kt. Galite pirkti konservuotus pertrintus vaisius vaikų maisto parduotuvėse arba duoti tuos, kuriuos perkate kitiems šeimos nariams. Atskirkite kūdikiui vaisių porciją, pertrinkite juos pro sietelį, pasaldinkite, kad nebūtų rūgštūs. Jeigu kūdikiui duodate konservuotų vaisių, nupilkite sirupą, nes jis mažiems vaikams per saldus.
Vaisių galite duoti kiekvieną kartą maitindamos arba net du kartus per dieną, žiūrint, koks kūdikio apetitas ir kaip jis juos įsisavina. Paprastai vaisių duodama maitinant 14 ar 18 valandą.
Leiskite kūdikiui priprasti prie kiekvienos vaisių rūšies. Daugumai vaikų vienam kartui užtenka 50—60 g vaisių. Paruoštus vaisius (ar konservus) šaldytuve galima laikyti 3 dienas. Bananus duokite kūdikiui tik absoliučiai išnokusius, t. y. su juodomis dėmėmis ant žievės ir šviesiai rusvu minkštimu. Juos gerai sumaigykite šakute ir įpilkite truputį pieno, jeigu masė per tiršta.
Manoma, jog vaisiai minkština vidurius. Bet daugumai vaikų, tarp jų ir naujagimiams, minėti vaisiai, išskyrus džiovintas slyvas, tokio poveikio neturi. Džiovintos slyvos — tai švelniai laisvinantys vaistai ir dėl to dvigubai vertingesnės tiems vaikams, kuriems chroniškai užkietėja viduriai. Tokiems vaikams kiekvieną dieną vieną kartą galima duoti sutrintų džiovintų slyvų, o kitą kartą — kokių nors kitokių vaisių.
Jeigu jūsų kūdikiui, priešingai, truputį sutrinka skrandžio veikla, vaisių geriau jam duoti kartą per dieną, o džiovintas slyvas apskritai išbraukti iš valgiaraščio.
Antrąjį pusmetį galite kūdikiui duoti šviežių vaisių: nuluptų obuolių ir kriaušių (uogų ir vynuogių be kauliukų paprastai pradedama duoti ne jaunesniems kaip dvejų metų vaikams).