Kada pratinti vaiką prie puoduko
Kada pradėti mokyti. Vaiką įpratinti šlapintis į puoduką—kur kas sunkesnis ar bent jau ilgesnis darbas. Bet kurio amžiaus žmogui lengviau susilaikyti nesituštinus, negu nesišlapinus. Nors dauguma iki 2 metų vaikų jau tuštinasi į puoduką, labai daug pustrečių metų vaikų gana dažnai šlapinasi į kelnytes ir dieną, ir naktį. Be to, vaikai retai priešinasi pratinami šlapintis į puoduką dieną. Kai išmoksta fiziškai valdyti šlapimo pūslę, jie noriai sėda ant puoduko ir šlapinasi.
12—18 mėnesių vaiko šlapimo pūslėje telpa daug šlapimo. Daugumos vaikų iki pusantrų metų šlapimo pūslė išsituština automatiškai ir gana dažnai. Vėliau ji pradeda vis daugiau sulaikyti šlapimo. Kai vaikas sulaukia 15—16 mėnesių, dažniausiai motina pirmąkart nustebusi ir patenkinta pamato, kad jis išbūna sausas ištisas 2 valandas, paprastai užmigęs dieną. Bandymai pripratinti prie puoduko neturi su tuo nieko bendra. Tiesiog jo šlapimo pūslė sustiprėjo. Kartais jau 12 mėnesių vaikas išmiega sausas visą naktį, dar motinai nepradėjus pratinti jo prie puoduko. Paprastai mergaitės įpranta šlapintis į puoduką anksčiau, negu berniukai, ir išmiega sausos visą naktį. Kai kurie net 2 metų vaikai turi dažnai šlapintis, kartais kas pusvalandį ar kas valandą. Nors labai daug 15—18 mėnesių vaikų gali sulaikyti šlapimą net dvi valandas, bet dar nereiškia, kad jie išmoko šlapintis į puoduką. Motina, atsiminusi, kada vaikas nusišlapino paskutinį kartą, gali laiku pasodinti jį ant puoduko, tik tai darytina labai taktiškai. Vargu ar šio amžiaus vaikai prisimins, kad reikia šlapintis į puoduką ir laiku pasiprašyti, nes kol kas jie nejaučia, kaip veikia šlapimo pūslė.
Dažniausiai pradeda prašytis 18—24 mėnesių vaikai. Kai kurie šio amžiaus vaikai pajunta, kada prisipildo šlapimo pūslė, ir pasako tai žodžiu ar garsu, suprantamu tik motinai. Anksčiau pradeda prašytis tie vaikai, kurie ir pirmiau gana reguliariai buvo sodinami ant puoduko ir su juo apsiprato. Iš pradžių kelias savaites vaikas dažniausiai pasiprašo tada, kai kelnytės jau šlapios. Vienoms motinoms tai atrodo beprasmiška, o kitos mano, kad vaikas iš jų tyčiojasi. Nebūkite tokios pesimistės. Matyt, iš pradžių vaikas aiškiau pajunta, kada sušlampa kelnaitės, negu prisipildo šlapimo pūslė. Vaiko norai kuo geriausi. Jis daro viską, ką tik gali, ir greitai prašysis laiku, jeigu jūs įvertinsite jo pastangas.
Tačiau net ir pradėjęs prašytis vaikas dar dažnokai prišlapina kelnaites. Kartais jis būna labai užsiėmęs ir nepajunta, kada prisipildo šlapimo pūslė. Motinai reikia įsidėmėti, kuriomis valandomis vaikas šlapinasi, ir priminti jam. Vaikui dar reikia pereiti į paskutinę stadiją — laiku pajusti, kada reikia šlapintis, ir įsisąmoninti, kad pačiam būtina nueiti prie savo puoduko, nusimauti kelnaites ir t. t., t. y. pačiam atlikti viską nuo pradžios iki galo. Stebėjimai rodo, kad net pustrečių metų vaikai dažnai prišlapina kelnaites. Labai daug vaikų net iki 3 metų nesugeba visiškai susitvarkyti.
insert