Kada vaikas atsisėda apsiverčia
Kada vaikas išmoksta apsiversti ir sėdėti. Kiekvienas vaikas skirtingame amžiuje pradeda apsiversti, sėdėti, šliaužioti, stovėti ir vaikščioti. Daug kas priklauso nuo vaiko temperamento ir svorio. Liaunas, energingas vaikas skuba laisvai, savarankiškai judėti. Apkūnus, ramus vaikas negreitai pereina iš vieno vystymosi etapo į kitą.
Kai vaikas pradeda vartytis, jo jau negalima palikti be priežiūros ant stalo nė sekundei. O kai jis visiškai išmoksta apsiversti, neatsargu jį palikti net didelės lovos viduryje; tiesiog nuostabiai greitai vaikas atsiduria prie jos krašto.
Dauguma 7—9 mėnesių vaikų gerai sėdi (truputį paremti). Bet kai kurie ir fiziškai, ir protiškai normaliai besivysiantys vaikai pradeda sėdėti tik sulaukę metų. Iš pradžių vaikas bando sėstis. Paimtas už rankučių, jis bando prisitraukti ir atsisėsti. Matydamos tokias pastangas, motinos klausia, kada galima sodinti vaiką ant pagalvės. Gydytojai mano, kad vaiko nereikia sodinti tol, kol jis pats neišmoksta pasėdėti keletą minučių. Bet tai nereiškia, kad negalima žaisti su vaiku, pritraukiant jį už rankučių arba sodintis ant kelių, arba vežimėlyje padėti pagalvėlę už nugaros ir jį pusiau gulom pasodinti. Bet žiūrėkite, kad vaiko nugara ir kaklas būtų tiesiai. Negerai, kai vaikas ilgai būna susikūprinęs.
Aukšta kėdutė. Ji labai patogi, valgydinant vaiką prie bendro stalo, bet iš jos galima greitai iškristi. Jeigu vaikas nevalgo kartu su kitais šeimos nariais, geriau nupirkti jam mažą staliuką ir kėdutę. Pirkdami aukštą kėdę, išsirinkite tokią, kuri turi platų pagrindą (kad ne taip lengvai apvirstų) ir diržus vaikui prie jos pririšti. Nepalikite jau mokančio stovėti arba šliaužioti vaiko ilgam nei aukštoje, nei žemoje kėdutėje. Jam reikia laisvės.
Perrengdamos užimkite kuo nors vaiką. Nė vienas vaikas nesupranta, kad reikia ramiai gulėti, kol mama jį perrengs. Tai visiškai priešinga jo prigimčiai. Išmokęs apsiversti, vaikas įširdęs rėkia ir spardosi, tarsi būtų negirdėtai įžeistas, nes nenori gulėti ir laukti, kol jį perrengs.
Bet vaiką galima kuo nors išblaškyti. Motina gali pabandyti atitraukti jo dėmesį, linksmai kalbindama ar barškindama žaisliuku. Tam galima įsigyti specialų žaisliuką, pavyzdžiui, muzikos skrynelę, kurią jam duosite tik perrengdamos.