Pirmieji vaiko dantys
Ne visų vaikų pirmieji dantys prasikala tuo pačiu laiku. Kiekvieno vaiko dantys vystosi kitaip. Vieni vaikai bet ką pagriebę kramto, būna kaprizingi, jau nuo 3—4 mėnesių pradeda nerimauti ir tokie būna, kol išdygsta kiekvienas dantis. Taip visiems šeimos nariams gadinama nuotaika. O kitiems vaikams dantys prasikala be skausmo, vieną dieną motina juos pastebi visai atsitiktinai, net neįtardama juos dygstant.
Sveikų vaikų dantų dygimo laiką nulemia paveldimumas. Vienoje šeimoje beveik visiems vaikams dantys išdygsta anksčiau, kitoje — vėliau. Jeigu jūsų vaikui anksti prasikala dantys, nemanykite, kad jis yra stipresnis už kitą, o jeigu dantys dygsta vėlai, negalvokite, kad vaikas atsilieka protiniu ar fiziniu atžvilgiu.
Duokite vaikui kramtyti. Kai kurios motinos yra įsitikinusios, kad vaikui nieko negalima duoti į burną. Bet daugeliui vaikų tai tiesiog būtina, bent jau nuo 6 iki 15 mėnesių. Nuolatinis draudimas ir priešgyniavimas nukamuoja tiek motiną, tiek vaiką. Protingiau yra parūpinti vaikui kramtomų daiktų, tik neaštriais kampais ir apvaliomis briaunomis, kad parkritęs į juos nesusižeistų. Labai patogūs tam reikalui guminiai žiedai, bet tinka ir bet koks gumos gabalas, kurį vaikui patogu laikyti rankoje. Būkite atsargūs su žaislais, pagamintais iš plono celiulioido. Kartais vaikai atskelia mažą celiulioido gabalėlį, nuryja ir gali užspringti. Žiūrėkite, kad vaikas negraužtų dažų nuo baldų ir kitų daiktų. Kai kurie vaikai labiau mėgsta kramtyti medžiagos skiautę. Leiskite vaikui kramtyti viską, ką jis nori, tik nepavojingus daiktus. Nebijokite bakterijų, esančių ant daiktų, kuriuos jis kramto. Tai savos bakterijos, prie kurių jis seniai pripratęs. Žinoma, nukritusį ant grindų ar šuns aplaižytą žiedą reikia nuplauti vandeniu su muilu. Kartkartėmis išvirinkite skudurėlį, kurį vaikas kramto. Kai kuriems vaikams patinka stiprus dantų masažas.