Vaiko dantų priežiūra

Vaiko dantų priežiūra

Kaip stiprinti dantis. Visų pirma reikia atsiminti, kad dantų vainikai (tai ta danties dalis, kuri yra iškilusi virš dantenų) susiformuoja dantenose dar gerokai prieš gimstant vaikui iš tų medžiagų, kurias motina gauna su maistu nėštumo metu. Tyrimai parodė, kad dantis ypač stiprina tokios medžiagos kaip kalcis ir fosforas (pienas ir sūris), D vitaminas (saulės spinduliai ir koncentratai), C vitaminas (koncentratai, apelsinai ir kiti citrusiniai vaisiai, švieži pomidorai, kopūstai). A vitaminas ir kai kurie B grupės vitaminai taip pat būtini, kaip ir kitos medžiagos.

Nuolatiniai dantys išdygsta ne anksčiau, kaip sulaukus 6 metų. Tačiau jie pradeda formuotis, praėjus keliems mėnesiams po gimimo. Šiame amžiuje vaikas gauna iš pieno daug fosforo ir kalcio. Vieno mėnesio vaikas turi gauti C ir D vitaminų (paprastai naujagimiams duodama jų koncentratų).

Fluoras, esantis vandenyje, stiprina dantis. Fluoras — labai vertinga dantims medžiaga. Jo turi būti ir nėščios moters, ir vaiko, kai jam formuojasi nuolatiniai dantys, mitybos racione. Tose šalyse, kur vandenyje yra fluoro, dantys žymiai mažiau genda. Daugelyje šalių fluoro dedama į vandenį. Jeigu vandenyje jo nėra, dantų gydytojas gali iš dalies kompensuoti šį trūkumą, plonu fluoro sluoksniu padengęs vaiko dantis. Iki šiol kai kurie žmonės nenori, kad vanduo būtų fluoruojamas. Jie mano, jog tai žalinga, nors mokslininkai kruopščiai ištyrė ir padarė išvadą, kad tai naudinga. Bet kadaise daugelis žmonių buvo prieš visuotinį skiepijimą, vandens chloravimą, nors dabar tai jau yra visiškai įprasta.

Cukrus ir maistas, kuriame yra krakmolo, gadina dantis. Mokslininkai dar negali tiksliai pasakyti, kodėl genda dantys. Motinos mityba nėštumo laikotarpiu ir vaiko mityba, be abejo, labai svarbu kariesui išvengti. Paveldimumas taip pat turi įtakos.

Net iš pažiūros stiprūs dantys gali pradėti gesti. Dantų gydytojai mano, kad dantis dažniausiai pažeidžia pieno rūgštis, kurią gamina bakterijos, gyvenančios užsilikusiame tarp dantų cukruje ir krakmole. Kuo ilgiau šių medžiagų liekanos laikosi ant dantų, tuo gausiau prisidaugina bakterijų ir tuo daugiau susidaro pieno rūgšties, kuri išgraužia kiaurymes dantyse. Štai kodėl kramtant saldumynus (saldainius, sausainius, džiovintus vaisius, pyragaičius) ir geriant saldžius gėrimus tarp maitinimų ypač genda dantys.

Žinoma, vaisiuose ir netgi daržovėse taip pat yra cukraus. Bet čia jis yra ištirpęs ir todėl greičiau nusiplauna. Šiurkšti vaisių ląsteliena dantims yra kaip dantų šepetėlis. Visi valgome maistą, kuriame yra krakmolo, bet dažniausiai tik tam tikru laiku. Be to, duona, rupios kruopos ir bulvės neilgam prilimpa prie dantų. Dantims kenkia, kai dažnai „užkandama" nenustatytu laiku (ypač ilgai užsilaikančiu tarp dantų maistu, kaip saldumynai ir krakmolas).

Dantų priežiūra. Kai kurie gydytojai pataria pradėti valyti vaikui dantis, kai išdygsta pirmieji 4 krūminiai dantys, t. y. maždaug nuo pusantrų metų. Tačiau dantukus su merliuku ar specialiu ant piršto uždedamu šepetėliu galima pradėti valyti vos išdygus pirmam dantukui. Kiti mano, kad geriau palaukti iki 2 metų. Šiame amžiuje vaikas susižavėjęs kopijuoja viską, ką daro suaugusieji. Jeigu jo motina ir tėvas valo dantis, jis irgi nori pabandyti. Nupirkite vaikui dantų šepetėlį, kai tik jis juo susidomės, ir tegul sau bando. Žinoma, iš pradžių jam nieko neišeis, bet jūs jam taktiškai padėsite. Galite manyti, kad aš per daug gilinuosi į šią temą. Aš tik noriu šiuo pavyzdžiu parodyti, kad nereikia versti vaiko ką nors daryti, kas daugelio suaugusiųjų požiūriu atrodo būtina. Ateis laikas, ir jis su didžiausiu malonumu pats darys tai, ką suaugusieji, galbūt, laiko nemalonia pareiga. Bet tik leiskite jam išmokti pačiam.

insert

Pagrindinis dantų valymo tikslas — pašalinti maisto likučius nuo dantų paviršiaus. Dantis reikia valyti kiekvieną kartą po  valgio, 3 kartus per dieną. Paprastai rekomenduojama valyti dantis kartą per dieną prieš naktį, o rytą ir po kiekvieno valgio išsiskalauti burną. Ypač svarbu juos išsivalyti po vakarienės, kad jie liktų švarūs nakčiai, kada labai mažai gaminasi seilių.

Nuo 3 metų vaiką veskite pas dantų gydytoją du kartus per metus. Paprastai dantys pradeda gesti nuo 3 metų. Juos reikia plombuoti, kol skylutės mažos. Tada išlieka dantis, be to, vaikui mažiau skauda. Net jeigu trejų metų vaiko dantys sveiki, vis tiek jį verta nuvesti pas dantų gydytoją dėl dviejų priežasčių: kad įsitikintumėte, jog dantys sveiki, ir kad vėliau vaikas be baimės eitų pas dantų gydytoją. Jeigu jam pirmą kartą neskaudėjo, jis nebijos plombuoti dantį, kai šito prireiks vėliau.

Dažnai tėvai mano, kad pieniniais dantimis rūpintis nereikia, nes jie vis tiek iškris. Nieko panašaus. Gendantį pieninį dantį taip pat gali skaudėti, ir per jį infekcija gali išplisti į visą žandikaulį. O jeigu nesveiką dantį reikės ištraukti, tai liks tarpas, dėl to gretimi dantys dygs netaisyklingai ir vėliau kliudys augti nuolatiniams dantims. Atsiminkite, kad paskutinieji pieniniai dantys iškrenta tik sulaukus 12 metų. Todėl juos reikia taip pat rūpestingai prižiūrėti, kaip ir nuolatinius dantis.

VaikasVaiko raida

Jūsų vaikams

Atrinkome populiariausias tarp mūsų lankytojų prekes ir paslaugas vaikams. Galbūt rasite kažką įdomaus ir savo mažiesiems.