Vienų metų vaiko raida
Nuotaikingumas. Vieneri metai — nuostabus amžius. Jūsų vaikas labai keičiasi: darosi išrankesnis maistui, kitaip elgiasi su aplinkiniais, kitoks jo požiūris į save ir į kitus. Kai buvo visai mažas ir bejėgis, jūs galėjote su juo daryti viską, ką panorėjote: guldėte jį ten, kur jums reikia, davėte jam tinkamus žaisliukus, valgydinote tuo, kas jam naudinga. Didesniąją laiko dalį jis jums geraširdiškai paklusdavo. Bet su metinuku jau sunkiau. Jis tarsi supranta, kad nesutvertas būti tėvų žaislu iki amžiaus pabaigos, kad jis yra žmogus, asmenybė, turi savo norus ir mintis.
Paprašytas padaryti ką nors, kas jam nepatinka, būtinai nori padaryti savaip. Tokia yra jo prigimtis. Jis sako „ne" žodžiais arba poelgiais net ir daiktams, kurie jam patinka. Psichologai tai vadina „negatyvizmu", motinos sako: „Jis užsispyręs kaip asilas". Bet įsivaizduokite minutėlę, kas būtų, jeigu vaikui niekuomet nekiltų noras pasakyti „ne". Jis pasidarytų robotu, mechaniniu žmogumi, jūs jam visą laiką komanduotumėte. Vaikas nustotų vystytis ir negalėtų pažinti nauja. Kai jis išaugs ir pradės eiti į mokyklą, o vėliau — dirbti, aplinkiniai naudosis tuo, kad jis nemoka pasakyti „ne", ir liks jis visų stumdomas žmogus.
Tyrinėjimų aistra. Vienerių metų vaikas — aistringas tyrinėtojas. Jis lenda į kiekvieną skylę, kiša pirštelį į kiekvieną plyšį, stumdo stalą ir visa, kas nestipriai prikalta, traukia knygas iš lentynos, lipa visur, kur tik jam pavyksta, kiša mažus daiktus į didelius, o paskui stengiasi įkišti didelius daiktus į mažus. Nukamuota ir susierzinusi motina sako: „Jis visur kiša savo nosį". Ji nesupranta, kokį svarbų laikotarpį gyvena jos mažylis. Vaikui tiesiog būtina perprasti visų jį supančių daiktų dydį, formą ir judrumą, išbandyti savo jėgas, prieš pereinant į kitą vystymosi stadiją, lygiai taip, kaip vėliau jis kops iš klasės į klasę. Tai, kad jis „visur kiša savo nosį", rodo jo sumanumą ir gerą nuotaiką.
Jau tikriausiai įsitikinote, kad jis nė minutės nesėdi vietoje, jeigu nemiega. Tai ne nervingumas, o siekimas viską pažinti. Judėti jam būtinai reikia, kad galėtų nepavargdamas praktikuotis ir išmokti naujo.